9 cze 2011

Miejsce wykonywania działalności gospodarczej

Na ogół miejscem wykonywania działalności jest siedziba firmy, czyli adres pod jakim firma zostanie wpisana do ewidencji. Nie musi jednak tak być; jeżeli zakład będzie działał w wynajmowanym pomieszczeniu, we wszystkich formularzach znajdziemy odrębne pole do wpisania tego adresu.
Przepisy wymagają, aby miejsce prowadzenia działalności oraz siedziba firmy mieściły się w lokalach do których przedsiębiorca ma prawo użytkowania.


 Oznacza to, że możesz zarejestrować siedzibę u siebie w mieszkaniu ale tylko wtedy, gdy masz do niego prawo (zameldowanie, najem, lokatorskie, własność, własność spółdzielcza itp.).
Jeżeli siedzibą firmy ma być inne miejsce, musisz posiadać umowę najmu z właścicielem. Niewątpliwie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest rejestracja firmy w miejscu zameldowania. Od adresu siedziby zależy bowiem urząd skarbowy, z którym będziemy się rozliczać w zakresie podatku od dochodów osobistych (PIT). 


PAMIĘTAJ:
Musisz mieć prawo użytkowania zarówno do lokalu siedziby jak i miejsca wykonywania działalności gospodarczej.
Z podatku PIT rozliczasz się z US właściwym dla siedziby; z podatku VAT - z właściwym dla miejsca wykonywania działalności (np. sklepu).


VAT w innym urzędzie skarbowym
W mniejszych miastach, w którym istnieje tylko jeden urząd skarbowy, dodatkowych problemów nie ma. W większych jednak - jak najbardziej. Jeżeli siedziba Twojej firmy znajduje się w rejonie pierwszego US, ale sklep otworzyłeś w rejonie innego US, to niestety będziesz współpracował z dwoma urzędami skarbowymi. Z podatku PIT będziesz rozliczać się w pierwszym US, zaś z ewentualnego podatku VAT - w drugim. Nie da się tego przeskoczyć czy ominąć.

Z praktyki: jeżeli mieszkasz na warszawskiej Woli ale zakład masz na Pradze, wówczas z podatku od dochodów osobistych (PIT) będziesz rozliczać się w urzędzie skarbowym na Woli a z podatku od wartości dodanej (VAT) - w urzędzie praskim. Z ZUS-em będziesz korespondować z adresu siedziby.
Jeżeli sprzedaż prowadzisz w dwóch miejscach (siedzibie i sklepie) wówczas możesz zarejestrować się jako podatnik VAT i PIT w jednym miejscu - w urzędzie obsługującym siedzibę. Trzeba jednak dbać, aby wystawiać faktury również z adresu siedziby. Jeżeli całą sprzedaż będziesz prowadzić w sklepie, Urząd Skarbowy może wezwać do przeniesienia rozliczeń do US właściwego dla adresu sklepu.  


W przypadku przeniesienia miejsca prowadzenia działalności możesz zatem dołożyć sobie pracy papierkowej (jeżeli i siedziba i miejsce wykonywania działalności jest takie samo) lub ją zmniejszyć (jeżeli informujesz o zmianie miejsca działania tylko urząd VAT-owski).
Na zewnątrz budynku w którym prowadzona jest działalność gospodarcza powinna znaleźć się tabliczka podająca nazwę firmy np. "Stokrotka - Jan Nowak" i określenie, czym się zajmuje np. "Usługi stolarskie". Przepis ten, jako wyjątkowo nieżyciowy w wielu sytuacjach, nie jest szczególnie pilnowany.  

http://malybiznes.pl



  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz