9 cze 2011

Rodzaj działalności wg PKD - Polska Klasyfikacja dzialalnosci

Już wiesz jaka będzie Twoja działalność. Aby sprawnie przejść przez kolejne etapy zakładania swojej firmy musisz przyporządkować ją do odpowiedniej klasyfikacji według Polskiej Klasyfikacji Działalności, czyli tzw. PKD. To zadanie tylko z pozoru jest łatwe. Język jakim się na codzień posługujemy odbiega od języka jakiego użyto w PKD. 



Sekcje Polskiej Klasyfikacji Działalności



Poziom pierwszy (sekcja) dzieli ogólną zbiorowość na 17 grupowań rodzajów działalności, na które składają się czynności związane ze sobą z punktu widzenia tradycyjnie ukształtowanego, ogólnego podziału pracy. Poziom ten jest oznaczony kodem jednoliterowym (A, B, C, itd.).

Już na podstawie tej listy możesz się zorientować w których sekcjach Twoja działalność może występować, a gdzie raczej jej nie będzie. Dalszą pracę musisz wykonać samodzielnie przeglądając ściągnięty plik. Po wybraniu sekcji przeglądaj poszczególne poziomy klasyfikacji szukając najwłaściwszego dla swojej działalności. Znajdziesz tam podsekcje będące poziomem pośrednim, które występują tylko w sekcjach obejmujących działalność przemysłową, tj. w sekcji C "Górnictwo" (2 podsekcje) oraz w sekcji D "Przetwórstwo przemysłowe" (14 podsekcji). Poziom ten jest oznaczony kodem dwuliterowym, czyli odpowiednio CA, CB oraz DA, DB, DC, itd.
To naprawdę NIE MY wymyśliliśmy!

Jaki jest twój cel? Musisz ustalić numer składający się z ciągu na przykład "01.41.A" dotyczącego w tym przypadku "Działalności usługowej związanej z uprawami rolnymi", gdzie:
  • 01 to poziom drugi (dział), który obejmuje 60 działów działalności.
  • 01.4 to poziom trzeci (grupa), który obejmuje 224 rodzaje działalności
  • 01.41 to poziom czwarty (klasa). który obejmuje 520 rodzajów działalności
  • 01.41 A to poziom piąty (podklasa). który obejmuje 683 grupowania, został wprowadzony konsekwentnie we wszystkich klasach w celu wyodrębnienia rodzajów działalności charakterystycznych dla polskiej gospodarki i będących przedmiotem obserwacji statystycznej.
Wypisz sobie kody, które odpowiadają działalności jaką, bądź jakie zamierzasz prowadzić. Nie ograniczaj się tylko do jednej. Na pewno znajdziesz działalności powiązane, których nie będziesz może prowadzić na początku, ale które mogą się pojawić w niedalekiej przyszłości, bądź które planujesz. Jest to o tyle ważne, że zgłaszając swoją działalność musisz podać wybrane kody i płacisz za zgłoszenie. Jeśli później zmienisz zdanie i postanowisz coś dołożyć będziesz musiał ponownie zapłacić. Proponujemy byś typował tak długo owe działalności, aż nie zbierzesz ich 10. Śmiało, są tacy, którzy przepisują niemal całą klasyfikację. Przepisuj zarówno oznaczenie, jak i nazwę danej klasyfikacji, tak na wszelki wypadek, gdybyś się pomylił w którejś cyferce. 



Czy wybrałeś poprawnie?
Zakładamy, że masz już gotową listę co najmniej 10 rodzajów działalności wg PKD. Teraz powinieneś sprawdzić, czy nie pomyliłeś się w wyborze.
Główny Urząd Statystyczny dołączył do klasyfikacji dwa pliki .doc z wyjaśnieniami. Znajdziesz je również w dziale "Przydatne pliki" - wrzuciliśmy oba do jednego archiwum samorozpakowywującego się (postępujesz z nim tak jak w przypadku pliku z klasyfikacją).
W plikach znajdziesz omówienia do poszczególnych klasyfikacji określające co wchodzi do danej klasyfikacji, a co znajduje się poza nią, w innej klasyfikacji. Dla naszego przykładu wygląda to następująco:  


    01.41.A Działalność usługowa związana z uprawami rolnymi Podklasa ta obejmuje prowadzoną na zlecenie działalność usługową związaną z uprawami rolnymi i warzywnictwem, włączając ogrodnictwo:
    • przygotowanie pól, ogrodów i sadów do uprawy,
    • zagospodarowanie trwałych rolniczo-naturalnych użytków zielonych, takich jak łąki i pastwiska,
    • siew, sadzenie i prace pielęgnacyjne, (...)
    Podklasa ta nie obejmuje:
    • usług związanych z zagospodarowaniem terenów zieleni, sklasyfikowanych w 01.41.B,
    • przygotowania i przędzenia włókien bawełnianych, sklasyfikowanych w 17.11.Z,
    • przygotowania i przędzenia włókien lnianych i pozostałych włókien łykowych, sklasyfikowanych w 17.14.Z, (...)
Jak widzisz, dzięki temu możesz sprawdzić, czy wybrałeś dokładnie tę klasyfikację, o którą Ci chodziło. Załatwione? Wspaniale, masz przed sobą listę co najmniej 10 różnych klasyfikacji. Niektóre z tych klasyfikacji mogą być bardzo odległe od siebie. Z tego powodu istotne jest podanie, która z tych działalności będzie przeważająca. Nie wiesz? To proste, wybierz tę klasyfikację która da Ci największy przychód, innymi słowy, na której spodziewasz się najwięcej zarobić - powiedzmy - w pierwszym roku działalności. Jeśli przyszłość pokaże, że się pomyliłeś nie martw się tym, wyboru dokonałeś w dobrej wierze i nikt Cię nie będzie za to ścigał.
Do czego to wszystko służy?
Dla Ciebie to zbędna strata czasu, ale dla GUS-u sól istnienia. Setki urzędników mieli dane, które opierają się na wybranych przez Ciebie numerkach. Wszystko po to, aby kilka razy w miesiącu GUS mógł powiedzieć, że w Polsce żyje się świetnie a firmy się rozwijają...


 http://www.pkd-24.pl/
 http://malybiznes.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz